Hora Beluсha a Katunska přírodní rezervace

- Aktivní dovolená
- Horolezectví

- Aktivní dovolená

- Aktivní dovolená
Přírodní park hora Běluсha (262,8 tisíc hektarů, vytvořen v roce 1997).
HORA BĚLUCHA. Historie cestovního ruchu na Altaji se počítá od 26. července 1914. V tento den bratři Tronovi pokořili horu Bělucha – nejvyšší bod Altaje a celé Sibiře. Bělucha má dva vrcholy – Východní a Západní (nadmořská výška 4 506 m a 4 435 m), mezi nimiž je sedlo, nacházející se ve výšce 4 000 metrů, tzv. sedlo Běluchy.
Místní lidé považovali horu Bělucha za posvátnou. Buddhistické legendy tvrdí, že odsud přišel velký Buddha do Indie, a sama Bělucha prý skrývá tajnou bránu do mýtické země Šambala.
Alpinisté si horu Belucha oblíbili pro stupeň obtížnosti, i když není tak vysoká jako jiné slavné horolezecké vrcholy světa. Všechny cesty jsou skalní a pokryté ledem a jsou strmé. Horolezci srovnávají výstup na vrchol s obtížností lezení na vrchol McKinley na Aljašce.
V dnešní době zvládnou výstup na dvouhlavou horu pouze trénovaní jedinci, ale pobýt u jejího úpatí může každý. Trekkingová trasa na úpatí Běluchy a v jejím okolí je jednou z nejpopulárnějších turistických tras v pohoří Altaj. Nejlepším obdobím pro pěší turistiku a výstupy na vrcholy Běluchy je konec července a začátek srpna.
Katuňská biosférická rezervace (151,6 tisíc hektarů, vytvořena v roce 1991)
Území Katunské rezervace ze strany Ruska a přírodní rezervace Katon-Karagaya ze strany Kazachstánu je jedním přírodním územím, které se nachází v centru nejslavnější a nejznámější hory na světě - Běluchy (v Kazachstánu - Muztau).
Zde si můžete prohlédnout tajgu, louky i step a tundru, ale převládající je ledovcová krajina. Téměř 50% plochy vrchoviny je říší ledu, sněhu, skal a kamenných ploten, a pouze 14% je pokryto tajgou. Tady, na Katuňském hřebenu, západně od hory Bělucha jsou koncentrovány desítky horských ledovců. To je území největšího zalednění na Altaji. Jeden z těchto ledovců - Katuň, je na jižních svazích Běluchy, oživuje řeka stejného jména, a tak se katuňská ledovcová voda postupně stává větším tokem – řekou Ob.
ŘEKA KATUŇ je známá v celém Rusku nepřekonatelnou tyrkysově nazelenou barvou vody, jakou se mohou pochlubit jen některé tropické pláže.
Teplota vody v řece Katuň málokdy stoupne nad 15 stupňů, ale opravdové turisty to neodrazuje: v letním žáru je příjemné ponořit se do čisté vody. V povodí se nalézá asi 7 000 vodopádů a peřejí.
Na svazích hory Běluchy můžete obdivovat malebnou kaskádu horských ledovcových jezer s průhlednou smaragdovou vodou - Multinsky, která se nachází v nadmořské výšce asi 2 km.
Dolní AKKEMSKÉ JEZERO je nedílnou krajinnou součástí horského uzlu hory Bělucha. Obvykle se turisté v oblasti Akkemského jezera zdržují pár dní v kempu Ak-kem a podnikají výlety do okolí nebo výstupy na horu Bělucha. Všechna jezera v pohoří Altaje neobvykle podtrhují krásu krajiny. Z jejich okolí se otvírají nezapomenutelné výhledy na místní krásy.
Kolem hory Bělucha se nabízejí výlety k malebnému KUČERLINSKÉMU JEZERU .