Náhorní planina Ukok

Náhorní planina Ukok

Klidná zóna Ukok s režimem rezervace (252,9 tisíc hektarů, 1994).

UKOK – neveliká náhorní planina ve výšce 2000–3000 metrů nad mořem na jihu Altajské republiky, nacházející se na pomezí hranic čtyř států: Ruska, Kazachstánu, Mongolska a Číny.

Tato divoká vysokohorská plošina je jedinečná tím, že zde polopusté a suché stepi přecházejí přímo do horských luk a tundry. Místní příroda se unikátně obejde bez lesního pásu.Na jižní straně je lemována hřebenem Tabyn-Bogdo-Ola. Podle legendy projížděl Čingischán během jedné ze svých výprav kolem a zahlédl rajskou záři. Proto přikázal pojmenovat celý tento masív «Pět svatých vrcholů»  (Tabyn-Bogdo-Ola). Ukok je drsné místo. Počasí je tu proměnlivé a rozmarné: slunce, déšť se silným větrem nebo sníh.

To je nejzajímavější místo historického a kulturního dědictví UNESCO: zde se nacházejí petroglyfy kreslené primitivními umělci a starověké pohřebiště pokryté mechovými kameny.

 

V devadesátých letech zde byly učiněny senzační archeologické objevy, které šokovaly veřejnost: velkolepé nálezy z mohyl různých epoch, památky ze skytského období. Rozruch vzbudila zejména zpráva o nálezu «Ukokské princezny» – mumie mladé skytské ženy-šamanky v pohřebišti ve věčně zmrzlé půdě. Mumie se nyní nachází v Národním muzeu A.V. Anochina ve městě Gorno-Altajsk.

Abychom mohli naše služby a uživatelský komfort lépe přizpůsobit Vašim potřebám, Viola travel s.r.o. ukládá na Vašem prohlížeči soubory cookies. Prosím, sdělte nám svůj souhlas s používáním cookies.