Sajany (Republika Tuva a Chakasie)

  • Poznávací zájezdy
Náročnost: Nenáročný
Hodnocení: 10/10
„…Zavírám oči a znovu se ocitám uprostřed nedozírných sibiřských prostor, uprostřed nepopsatelně krásné přírody. Přivyknul jsem si cestovat sám, ale zájezd Sajanský okruh pro mě byl prvním zájezdem tohoto druhu. Domnívám se, že lépe už tento zájezd nemohli udělat - byl zorganizován prostě skvěle! Velké díky a hodně zdaru organizátorům“. Geoff Ward, velvyslanec Nového Zélandu
od 81 300 Kč
Termíny zájezdu jsou na vyžádání
Doba trvání: 11 dny
Pokračujte
Sajany (Republika Tuva a Chakasie)

Sibiř je pro mnohé stále tajemná a nepřístupná země. Většinou kvůli nedostatku informací.

Cesta podél Velkého Sajanského okruhu mírně otevře závoj tohoto tajemství a vše, co uvidíte, nepochybně zůstane ve vaší paměti po dlouhou dobu.

Seznámíte se se způsobem života Sibiřanů minulých století, s jejich moderním způsobem života, pocítíte pohostinnost místních obyvatel a dozvíte se, jaké jsou  mnohonárodnostní a bohaté  kulturní tradice této nekonečná země.

Dotknete se také původu náboženství - od pravoslaví po šamanismus. A bezpochyby vás rozlehlost Sibiře nenechá lhostejným! Během cesty Velkým Satanským okruhem je jedinečná příležitost dotknout se přírody a kultury třech zcela odlišných regionů: Krasnojarské oblasti, republiky Tuvy a republiky Chakasie.  Každá z nich je zajímavá svým vlastním způsobem, každá má svou vlastní historii, bohatou kulturu a jedinečnou povahu.

Tuva s nekonečnou kosmickou krajinou není jako žádné jiné území Ruska. Tradiční kultura Tuvinů je kultura kočovníků. Vzhledem k relativně izolované poloze - nepřítomnosti železnic, hor obklopujících území ze všech stran - v Tuvě přežily století tradiční nomádské farmy. Chov ovcí a koní je pro Tuvany tradiční. Сhov sobů a lov sobů jsou zachovány jako hlavní zaměstnání populace v regionu.

Tradičním náboženstvím Tuvanů je tibetský buddhismus, který je kombinován s prvky starověkého šamanismu.

Tuvanský hrdelní zpěv je neoficiálním symbolem republiky a zaslouženě získal celosvětovou slávu.

Každoroční svátek nomádů Naadym, festival Ustuu-Khuree, plstěný festival a oslava národního Nového roku Shagaa jsou barevnými a oblíbenými událostmi a lákají mnoho hostů z celé republiky a turisty ze sousedních republik a vzdálených zemí.

Archeologie Tuvy se stala velmi populární. Symbolem starověké Tuvy se stal zvlněný bronzový panter z 8. století před naším letopočtem. Panter byl objeven během vykopávek mohyly Arzhan-1. V roce 2001, při výkopu mohyly Arzhan-2, byl objeven nejbohatší poklad, nazvaný první archeologické překvapení XXI století. Ve městě Kyzyl je Národní muzeum s bohatou sbírkou archeologických nálezů. Muzeum má velkou kolekce „Scythian zlata“ a dalších nálezu ze světoznámé mohyly „Arzhan 2“.

Hory zabírají asi 82% rozlohy republiky a pouze zbytek jsou rovinné oblasti.

Na severu a východě Tuvy jsou vyvýšeniny a výběžky pohoří Sayan s vrcholy 2000-3000 metrů nad mořem. Ve střední části se hřebenový systém Akademik Obruchev spojuje s východním Sayanem. Tam, kde začíná Biy-Khem (Velky Jenisej), se nachází vysokohorská čedičová plošina Derby-Taiga se 16 vyhaslými sopkami. Na západě Tyvy jsou vyvýšeniny a výběžky pohoří Altaj s vrcholky nad 3000 m nad mořem. Solná jezírka, která se nacházejí v republice , jsou svými vlastnostmi podobná vodě Mrtvého moře.

Ve starověké zemi Chakasie je nejvyšší koncentrace archeologických památek z celé Sibiře, ne-li z celého Ruska. Osídlení území Chakasie začalo v paleolitické éře před 40–50 tisíci lety. První stát na území jižní Sibiře vznikl v IV-III století před naším letopočtem. Zde, přímo u silnice, můžete vidět skalní malby zobrazující posvátné rituály, pohřební mohyly nebo kamenné sochy, které místní obyvatelé stále uctívají. Území republiky je jedno z nejstarších kulturních center lidstva, jediné území v Asii, které se skládá výhradně z archeologických území. V republice je více než 40 tisíc viditelných archeologických památek, zejména pohřební mohyly a kamenné sochy.

Během cesty vás doprovází  neskutečný klid a vnitřní čistota, lehkost a jasnost myšlení. Pocítíte, že Chakasie,  je centrem pozitivních emocí zředěných úžasem fantastické blízkosti věčnosti.

Převládající terén: stepi, hory a tajga. Sajanské hory, jejichž výška někdy přesahuje 2000 m, zabírají dvě třetiny území republiky.

Největší řeky Chakasie: Jenisej, Abakan, Tom, Bílý Ius, Černý Ius, Čulym (poslední čtyři patří k povodí řeky Ob). V republice je více než 500 jezer, řek a menších říček. Celková délka řek je 8 tisíc km.

Slavný Jenisej je obdarován mnoha epitety ... Slavnostně: vodní tepna Ruska, pýcha Krasnojarského území, nejhlubší řeka a konečně laskavě - dědeček-Jenisej otec Jenisej, bratr oceánu, modrá stuha. Řeka a její 22 tisíc malých a 500 velkých přítoků tvoří nejsilnější vodní tok na světě. Od pramenů Velkého Jeniseje po Jenisejský záliv v Karském moři je délka Jenisejů 4092 kilometrů, což by již stačilo k tomu, aby byla tato řeka považována za jednu z hlavních řek světa.

Na osobních lodích „Alexander Matrosov“ a „Valery Chkalov“ se turisté vydávají na výlet lodí po Jenisej směrem na sever. Trasa vede z Krasnojarska do severního přístavu Dudinka podél krajin tajgy, strmých peřejí, severních měst Jeniseisk, Igarka, Turukhansk, kozácké vesnice a tábory Samojed. Muzeum permafrostu, opuštěné tábory gulagů, stará obchodní města, polární den, nový svět, který se jednou otevřel cestovateli Nansenovi, se otevře každému turistovi. Domníváte se, že druhá strana řeky nemusí být viditelná? Jakmile se ocitnete v Dudince, uvěříte, že druhý břeh lze spatřit.

Abychom mohli naše služby a uživatelský komfort lépe přizpůsobit Vašim potřebám, Viola travel s.r.o. ukládá na Vašem prohlížeči soubory cookies. Prosím, sdělte nám svůj souhlas s používáním cookies.