Hory

  • Aktivní dovolená
  • Horolezectví
Náročnost: Nutná dobrá sportovní kondice
Hodnocení: 10/10
Pik Lenina (7134,3 m) je dnes jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších sedmitisícovek Pamíru. I když klasická trasa není technicky příliš náročná, výstup na Pik Lenina spadá do kategorie vysokohorské alpinistiky a vyžaduje od lezců dobré fyzické a duševní zdraví, odpovídající vybavení a rozumný přístup k aklimatizaci. Zjevnou výhodou, hovořící ve prospěch cenové dostupnost Piku Lenina je, že k dopravě do základního tábora není potřeba vrtulník, vyhoví běžná autodoprava.
od 29 800 Kč
Termíny zájezdu jsou na vyžádání
Doba trvání: 19 dní
Pokračujte
  • Aktivní dovolená
Náročnost: Vyžaduje fyzickou kondici
Hodnocení: 9.3/10
Pro zkušenější cestovatele nabízíme trekking na úpatí hory Bělucha. Tento výlet Vám přinese nezapomenutelné zážitky. Hora Bělucha – nejvyšší bod Altaje a celé Sibiře s nadmořskou výškou 4506 m. Na úpatí hory se nachází tajemné jezero Ak-kem. Naši zkušení průvodci Vám ukáží malebná zákoutí, která se svou krásou zapíší do Vašich srdcí i do Vašich fotoalb.
cena na vyžádání
Termíny zájezdu jsou na vyžádání
Doba trvání: 14 dní
Pokračujte
  • Aktivní dovolená
Náročnost: Vyžaduje fyzickou kondici
Hodnocení: 0/10
Pěší túru nebo túru na koních na Altaji doporučujeme zejména rodičům s dětmi a lidem, kteří nemají více času než jeden týden. Za jediný týden uvidíte mnoho krásných míst přírodního bohatství pohoří Altaje – řeky, jezera, vodopády, cedrové lesy, alpské louky. Průvodci vás naučí chodit po horských stezkách, dýchat čistý horský vzduch, vařit večeři na ohni, budovat tábor – zkrátka všechny cestovatelské dovednosti, které jsou součástí aktivního zájezdu.
cena na vyžádání
Termíny zájezdu jsou na vyžádání
Doba trvání: 9 dní
Pokračujte
Hory

Horská turistika a horolezectví v horách Ruska a Kyrgystánu. 

Do ulic hlučných měst, mezi kolony aut
povinnost nakonec zpět nás volá.
Každý z nás sbohem dal dobytým štítům skal,
srdce však zůstává, srdce však zůstává někde v horách.

Teď už nemyslím na hněv a spory,
teď už vím, kolik mám vlastních sil.
Vždyť lepší než hory - jsou hory,
na které jsem ještě nevystoupil.
Loučení s horami. Vladimir Vysotsky

Horské výstupy v Rusku a Uzbekistánu
Pokud jste na cestách v horách a chcete si ověřit své síly, vyzkoušejte vysokohorský výstup. Vše co budete potřebovat je Vaše morální a fyzická síla. Po celém světě lidé každý rok přicházejí do hor kvůli  lezení. Abyste pochopili jejich pocity, budete muset přijít a sami to vyzkoušet. Fyzicky pocítit výšku a napětí ve svalech. Horské výstupy jsou různé: komplexní i jednoduché, každý si vybere, na co se cítí. Všechny naše cestovní programy jsou navrženy tak, aby i osoba, která je v horách poprvé, mohla lézt, to znamená, že věnujeme spoustu času aklimatizaci a adaptaci účastníků  na horské prostředí.

Vrchol Lenina – 7134 m

První zaznamenaný výstup – rok 1928
Tato hora byla jedna z nejvyšších v SSSR, a za zdolání pěti podobných vrcholů sovětský horolezec získal titul "Sněžný leopard". Nyní horolezectví dosáhlo takového stupně rozvoje, že je možné,       aby i začátečník vystoupal s kyslíkem na Everest i vrchol Lenina, vše je cenově dostupné a možné.  
K dispozici je v prvé řadě Oš, lze totiž dojet autem skoro až k úpatí hory, a odtud do základního tábora lze pokračovat koňmo. Za druhé, klasická cesta přes návrší Razdělnoe  nevyžaduje žádné speciální dovednosti. Je třeba umět chodit pěšky a poslouchat průvodce. Nicméně, nízké teploty, řídký vzduch, nechuť počkat na vhodné počasí se pro mnohé lezce stala příčinou selhání - statistika říká, že na vrcholu stane jen každý desátý.

Klíčem k úspěchu je výborná fyzická kondice, příznivé počasí a správná aklimatizace. První závisí na lezci samotném, druhé nikdo neovlivní, ale třetí je zcela záležitostí správného vysokohorského vůdce. Proto se v červenci v Alajské dolině schází desítky horolezců, putují z tábora do tábora, konají tréninkové výstupy, a pokud to počasí dovolí, zaútočí na vrchol.  Jsou zde ti, kteří se připravují na svou první sedmitisícovku, stejně jako ti, kteří trénují před výstupem na impozantní vrchol Vítězství. V táborech a na cestách není nikdy nuda - tu sníh dodá vaší tváří fialový nádech a tam majestátní scenérie Pamíru láká do výšin.
 

Kde: Pamír (Kyrgystán)
Nejbližší letiště: Oš (IATA kód OSS)
Výchozí bod:  základní tábor Ačik-Taš (3500m) 
Sezóna: od července do srpna
Doba trvání: 21 dní
Kdo pořádá: dva tábory, 20 průvodců a programy různou mírou obtížnosti, vznikly ze sekce Taškenské horské turistiky ještě za dob SSSR. Ujistěte se, že máte v pořádku všechny potřebné dokumenty k přeskočení hraničního pásma, abyste na místě zbytečně neztráceli čas.  Je nejlepší naplánovat výstup s několika měsíčním předstihem a získat doporučení ohledně dokladů a přípravy. 


Bělucha – 4506 m 
První zaznamenaný výstup – rok 1914
Výstup na Běluchu je třeba odmakat – polovinu času zabere samotný výstup. Trasa vede podél toku horské řeky a zalesněným podhůřím.  Cesta se stane obtížnější, pokud přijde sníh. Bělucha dostala své jméno díky sněhu , který tu bývá i v létě. Přesto, že není kdovíjak vysoká, bílá špička září jako by byla z cukru.
Před odchodem na ledovou horolezeckou  trasu jsou  účastníci instruováni. Zatímco instruktoři pracují na přípravě trasy, turisté mohou jen sledovat jejich pokyny a modlit se za příznivé počasí (v odpoledních hodinách obvykle přší ). 
Nejpůsobivější místo na klasické trati - hrana Delone: 300 metrů ledu pod úhlem 45-55 stupňů. K jeho zdolání je třeba výstroj, ale pořízené snímky pak stojí za to! Šance dostat se do bouře na Běluše je poměrně velká. Počasí je na horách vždy nepředvídatelné a tak mohou být nebezpečné i ty nejjednodušší výstupy. Proto se o Běluše říká, že tato posvátná hora Altaje někoho snadno pustí, ale na někoho přivolá sněžení a vítr.
Vzhledem k této mystické aureole Bělucha láká nejen horolezce, ale i příznivce Nikolaje Konstantinoviče Rericha, který zde začal své trans-himálajské expedice, hledače Shambally a další nadšence. Proto při plánování výletu do Altaje musíte vzít úvahu i takové vlivy, jako je například deklarovaný konec světa v blízké budoucnosti. Neboť to pak znamená davy poutníků kolem Běluchy a zaručený chaos.
Kde: Altaj (Rusko)
Nejbližší letiště: Barnaul  (BAX), Gorno-Altajsk
Výchozí bod: obec Tjungur
Sezóna: od června do září
Doba trvání: od 12ti dnů
Kdo pořádá: zkušení instruktoři vedou klasickou trasou. Na konci tohoto putování vydají odznak "za zdolání  Běluchy" .

Abychom mohli naše služby a uživatelský komfort lépe přizpůsobit Vašim potřebám, Viola travel s.r.o. ukládá na Vašem prohlížeči soubory cookies. Prosím, sdělte nám svůj souhlas s používáním cookies.