Tajemství Sajanského okruhu


 • Sezóna: Jaro, Léto, Podzim
 • Délka: 11 dny / 10 noci
 • Počet lidí: Min – 8, Max - 20
od 81 300 Kč
TERMÍNY
Terminy a ceny se tvoři individuálně , kontaktujte nás
ID: s.56

 „…Zavírám oči a znovu se ocitám uprostřed nedozírných sibiřských prostor, uprostřed nepopsatelně krásné přírody. Přivyknul jsem si cestovat sám, ale zájezd Sajanský okruh pro mě byl prvním zájezdem tohoto druhu. Domnívám se, že lépe už tento zájezd nemohli udělat - byl zorganizován prostě skvěle! Velké díky a hodně zdaru organizátorům“.
Geoff Ward, velvyslanec Nového Zélandu

Krátce o cestě:
 • Počet lidí ve skupině – min. 8, max. 20
 • Trasa: Praha - Krasnojarsk - Kyzyl (Tuva) - údolí Kjug ( Chakasie) - Abakan ( Chakasie) - Krasnojarsk - Praha
 • Délka trasy: 2500 km
 • Prohlídka Krasnojarsku
 • Prohlídka vlastivědného muzea
 • Sajansko-šušenská vodní elektrárna
 • Prohlídka Аbakanu s návštěvou parku umění  varování stromů
 • Minusinsk
 • Prohlídka státního etnografického muzea
 • Kamen Spící Sajan
 • Kyzyl - hlavní město Tuvy. Zeměpisného středu Asiе, buddhistického kláštera, šamanské společnosti
 • Návštěva Národního muzea Tuvy
 • Hory Chajyraka
 • Chrám Ustuu – Churee
 • Údolí Kjug (Chakasie)
 • Prohlídka chakaského státního muzea
 • Abakan. Návštěva Republikového vlastivědného muzea
Program » Plný
DEN 1.
Odlet z Prahy

do Krasnojarsku.

DEN 2.
Setkání se Sibiři

Přílet do Krasnojarsku. Skupinový transfer z letiště (pro příchozí od 06:00 do 07:30) a ze železniční stanice (06:00-08:00) do centra města do hotelu "Krasnojarsk" (přihlášení v hotelu je možné mezi 00:00-10:00).

Krátký odpočinek.

10:30 setkání s průvodcem v hotelové hale.

Prohlídka města Krasnojarsk vč. kaple Paraskevy Pyatnitsy, ktera je znázorněná na ruské bankovce 10 rublu. Projdete historickým centrem města s jeho památkami z 18. až 19. století, bývalými sídlami sibiřských obchodníků a patronů, uvidíte památník zakladatele Krasnojarsku Andreje Dubenského, divadelní náměstí atd.

Chystáme se navštívit Etnografické muzeum, které je považováno za jedno z nejlepších historických a etnografických muzeí na Sibiři. Poskytne vynikající předehru pro vaše cestování a váš první dojem z návštěvy Velkého Sajanského okruhu.

Během vaší návštěvy Krasnojarsku musíte bezpodmínečně navštívit národní park „Stolby“. Jsou to jeho plíce a duše. To je místo, kde získáte nezapomenutelné dojmy z města! Neoprávněná turistika mezi bizarními kameny rozhodně stojí za to! Po pěší turistice budete hostem v chatě byvalého strážce.

 

80 km autobusem

DEN 3.
Den objevu

Odjezd z Krasnojarsku pohodlným turistickým autobusem.

Cesta vede podél řeky Jenisej. Smíšený les postupně vytváří pole a nekonečné stepi.

Během dne několik zastávek a výletů: vyhlídkové místo Tsar-ryba s výhledem na Jenisej, Krasnojarská přehrada, hranici mezi Krasnojarské oblasti a Сhakaskou republikou, město Abakan, vodní Sajano-šušenská elektrárna.

Budete přes noc v penzionech muzea Šušenskoje, kde stále zachovává tradice sibiřské vesnice z konce 19. století, s ulicemi a domy, pomůže vám cítit atmosféru venkovského života. Penziony byly rekonstruovány se zachováním kulturních stylů oblasti řeky Angary a jihu Krasnojarského kraje. Realita rolnického života je kombinována s moderním komfortním životem. Hosté si mohou odpočinout v nové vesnici, stát se pánem statků, užívat si tradiční rolnickou kuchyni, učit se základům řemesel, účastnit se her a zábav, obřadů a oslav. Hosté mohou pocítit skutečné sibiřské farmáře.

Večer můžete navštívit parní lázeň (za doplatek).

Přenocování  v hostinských domech muzea vesnice Šušenskoje.
Snídaně v hotelu, oběd v restauraci ve městě Abakan, večeře v penzionech

Kilometráž – 620 km za den.

DEN 4.
Záhady hor a stepí

Den začíná exkurzí do etnografického muzea Šušenskoje, které vás přivede do skutečné sibiřské vesnice 19. - 20. století. Historie muzea je neoddělitelně spjata se jménem Vladimira Lenina, který žil v Šušenskoje v exilu 1897-1900. Na 7 hektarech jsou četné památky architektury: statky, komerční obchod, vězení, taverna, asi 200 dřevěných budov. Hodně lidí sem přitahuje starodávné sibiřské tradice, které jsou na tomto místě plně zachovány. Návštěva skutečné hospody přinese každému další překvapení, můžete vidět řemesla a obchody obchodníku.

Po obědě skupina pokračuje v cestě směrem k Tuvě napříč západními Sajany. Uvidíte hostitele tohoto území - Spící Sajanský válečník, pokud se pozorně díváte na obrysy hory. Legenda říká, že jednoho dne zde Chakassianský válečník Sajan usnul. Nyní je vidět, jak leží na zádech se sepjatýma rukama.

Blíž večeru přijede skupina do Tuvy. Je to úžasné, ale jakmile autobus překročí hranici Krasnojarského kraji a přijde do Tuvy, změní se i scenérie. Vypadá to tak, že přicházíte na jinou planetu a do jiného věku. Na většině území Tuvy nejsou téměř žádné známky civilizace:  stepi a ostré hory jsou přes stovky kilometrů.

Skupina se zastaví 22 km od města Kyzyl na břehu řeky Bij-Chem (v překladu z Tuvinštiny to znamená - Velky Jenisej) v jurtovém táboře. Ubytování ve skutečných tlustých cítil jurty postavené speciálně pro turisty.

Aby byl život hostů jasný jako mléko, nechali duchové nebes a země pomoci k úspěšnému vyřešení všech obchodů, abyste odpočinuli od cestování, zveme vás na čajový obřad Tuvan. Během obřadu uslyšíte příběh o vaření národního čaju Tuvan s mlékem a solí, dozvíte se o historii čaje v Tuvě, o čajových legendách a podobenstvích. Ocítíte chuť bohaté kultury, nádhernou zemi stepí a otevřených prostoru Tuvy.

Ubytování v jurtovém táboře Bij-Chem
Přenocování v jurtách. Kilometráž – 350 km za den.

DEN 5.
Mezi dvěma kulturami

Místem tohoto dne je Kyzyl, hlavní město Tuvy. Toto město se nachází v místě, kde Bij-Chem (Velký Jenisej) a Kaa-Chem (Malý Jenisej) spojují své vody a dávají život velké řece Jenisej .

Navštívíte geografické centrum Asie. Procházka po nábřeží Jeniseji.

Uvidíte buben přání a buddhistický chrám, kde budete mít příležitost slyšet kázání lamy. Buddhismus v Tuvě existuje v harmonii se šamanským přesvědčením. Takže po buddhistickém chrámu půjdeme do šamanské komunity, kde můžete za platbu zeptat se na své zdraví a budoucnost, získávat informace o tajemství šamanismu * (za příplatek).

Exkurze o scythském zlatě v Národním muzeu v Tuvě. Poklady, nalezené v pohřebišti, Arzhaan-2, se staly senzací v archeologickém světě!

Navštivte dílnu místních řemeslníků.

Volný čas v Kyzylu, návštěva trhu.

Výlet na léčivý minerální pramen.

Večeře s tradičními pokrmy tuvánské kuchyně včetně masa a mléčných výrobků bude vařena speciálně pro hosty při návratu zpět do jurtového táboru.

Po večeři vystoupení účinkujících tradičního tuvinského hrdelního zpěvu – «choomej». Krční zpěv - fantastická schopnost lidí Tuvy (a některých dalších sibiřských národností) vydávat současně dva nebo tři zvuky odlišného tónu a udržet stejný zvuk po dobu 25-30 sekund bez dechu. Pokud zavřete oči, je těžké uvěřit, že zvuky jsou vydávány člověkem, a ne hudebním nástrojem.

Večer uvidíte okouzlující show: šamanská kamlaniye * (za příplatek). Kamlaniye je magická komunikace mezi šamany a duchy. Během tohoto rituálu šamani tančí kolem ohně, zpívají a bijí na buben. Kamlaniye zanechá dlouhodobý dojem, po tomto rituálu nikdo není lhostejný. Tam vám šamani řeknou o svých tradicích, rituálech a schopnostech. Poté budete mít příležitost se jich zeptat na svou budoucnost, své zdraví a zažijete rituál očištění *.

Přenocování v jurtách. Kilometráž – 70 km za den.
 

DEN 6.
Cestou dávných kočovníků

V dnešní době mohou turisté sledovat přesně stejnou cestu, jakou sledovali starověcí kočovníci, přejíždějící Tuvu z východu na západ a dosahující Chakasii.

Před obědem je zastávka poblíž úchvatné hory Chairykan - jednoho z nejuznávanějších míst v Tuvě. V roce 1992 byl 14. dalajlamou vybrán jako energeticky mocné místo. Jednou za rok sem přicházejí místní šamani, aby získat energii, posílit a očistit své duchy.

Piknik je organizován přímo na trávě.

Na cestě turisté uvidí centrum buddhistické kultury, zničený chrám Ustuu-Churee. Chrám byl vrcholem buddhistické výstavby v Tuvě. A bylo to jedinečné nejen v Tuvě, ale také jako v bývalém Sovětském svazu. V roce 1930, po přijetí zvláštního usnesení, byl Ustuu-Churee uzavřen a v roce 1937 - zničen. V roce 1999 se ruská vláda uznala historickou a architektonickou hodnotu jedinečného chrámu Ustuu-Churee a rozhodla se ji obnovit. V roce 2012 byla znovu otevřena.

Chakasie se začíná po průchodu Sajanem ve výšce 2214 metrů. Hory jsou zde pokryty tajgovým báječným cedrem.

Můžete si zde užít chůzi na barevném mechu a dýchat čistě horský vzduch.

Následující dva dny strávíme v turistické chatě «Sněžný levhart» postaveném v tajze na břehu řeky Stoktysh.

Noc v turistické chatě «Sněžný levhart ».
Kilometráž – 440 km za den.

DEN 7.
Den v tajze

První den v tajze vás ohromí tichem, což není obvyklé ve velkých městech. Ráno skupina půjde na most lásky.

Přívěskový most je přes řeku Ona, která protéká lesem tajgy a překonává mnoho peřejí. Existuje místní tradice, podle které milenec, pokud chce prokázat svou lásku, musí nést v náručí svou milovanou dámu přes tento most.

V červenci a srpnu můžete sbírat dary lesa - bobule a houby, které ani nemusíte hledat - jsou přímo pod nohama. Budete mít také možnost jíst cedrové ořechy. Sibiřský cedr je jedinečný strom. Těmi cedry, kterými budete obklopeni, jsou svědci několika staletí, kteří krmili stovky generací, které žily v tajze.

Vzduch tajgy vás činí zdravějším, ale skutečnou léčbou všech nemocí je ruská banya. Parní ruská banya s košťaty z jehličnatých, březových a dubových větviček. Ti, kteří jsou dostatečně odvážní, mohou po napařování skočit do studené řeky.

Noc v turistické chatě.

DEN 8.
Cesta radosti

Po snídani – velké rozloučení se Sněžním levhartem a tajgou.

Po cestě se zastavíme v chakaské vesnici, kde je postaven obelisk Churtujach Tas, kde rodné ženy přinášejí dárky, pokud chtějí mít dítě.

Odpoledne skupina dorazí do údolí Kjug (v překladu z Chakaštiny – rozkoš). Dva velké horské řetězy zde stojí vedle sebe. Nedaleko přírodní rezervace Kazanovka se nachází jurtový táboř Kjug. Volný čas na procházky.

Ubytování znovu v jurtách, tentokrát to budou dřevěné Chakaské jurty také postavené speciálně pro turisty.

Návštěva etnografické vesnice Chakaský aal, kde mají turisté možnost seznámit se s každodenním životem Chakasů z konce 19. - počátku 20. století.

Po večeři vystoupení chakaského národního folklorního souboru.

Zde zní zvuk Chakasů, Chakaské jídlo není exotické, všechny rituály jsou přirozené, aniž by usilovaly o divadelnost.

V tichu Chakaského údolí se můžete opravdu uklidnit a relaxovat a vůně krásných kosatců vám dodá novou energii.

Přenocování v jurtách. Kilometráž – 242 km za den.

DEN 9.
Starověké dědictví
Historie Chakasie je velmi dosažitelná a má spoustu nezapomenutelných dat.

Exkurze do Národního muzea Chakasii Kazanovka vám poskytne více informací o dědictví starověkých civilizací. Toto muzeum se nachází pod širým nebem a zahrnuje hory, kaňony, jeskyně, smíšený les, vzácné rostliny. Na území přírodní rezervace se nachází více než 2000 archeologických památek. Každý rok archeologové otevírají 30–40 nových památek. Hlavním účelem tohoto muzea je ochrana přírodní a historické krajiny, rekonstrukce a rozvoj života místních lidí, shromažďování, vyhledávání, formování a ochrana fondů.

V Kazanovce budou mít turisté možnost vidět skalní malby staré 3 000 až 5 000 let. Archeologové pořizují kopie těchto obrazů na papíře pro další studium a tyto kopie si můžete vzít s sebou jako suvenýry.

Po obědě odjíždí skupina do Abakanu.

Po příjezdu krátká prohlídka města Abakan a pak si budete moci prohlédnout expozici kamenných památek v Národním muzeu Chakasie. Místní lidé věří, že některé z těchto kamenů mají stále velkou moc.

Přenocování v hotelu 4* v Abakanu. Kilometráž – 160 km za den.
DEN 10.
Údolí králů

Navštivte Údolí králů. V tomto údolí je 30 pohřebních kopců, které sahají do III. - až IV. století. Největším kopcem je mohyla Velké Salbyk. Obvod kopce je 500 m, jeho výška je více než 11 metrů. Celková hmotnost svislých kamenů je přibližně 60 tun. Mnozí si myslí, že je to místo, kde šamani obohacují svou moc.

Skupina bude mít piknik pod širým nebem. Poté - dlouhá cesta zpět do Krasnojarsku.

A nepokoušejte se okamžitě pochopit vše, co jste během cesty viděli. To přijde později. Nejdůležitější je nejprve silný emoční náboj. A ať to bude stačit až do příští cesty na Sibiř.

Přenocování v hotelu «Karsnojarsk» 3*. Kilometráž – 450 km za den.

DEN 11.
Odlet do Prahy

10:00 Skupinový transfer na letiště. Individuální transfer na letiště se objednává dodatečně (za doplatek). 

Cena zahrnuje
 • leteckou přepravu Praha – Krasnojarsk – Praha vč. letištních poplatků (cena letenky vychází z nejlevnější optimální knihovací třídy)
 • přepravní služby, skupinové transfery
 • 2-lůžkové ubytování v hotelu v Krasnojarsku, 2-lůžkové ubytování v hostinských domech v Šušensku, na chatě "Sněžný levhart" (s příslušenstvím) v jurtách (bez příslušenství) plná penze (včetně minerálky, kávy, čaje, nápojů místní produkce)
 • výlety podle programu
 • folklorní programy dle programu
 • vstupné do muzeí, parků, přírodních rezervací
 • služby průvodce (ruský, nebo anglický, nebo německý jazyk)
 • zákonné pojištění CK dle zákona č. 159/1999
Cena nezahrnuje
 • extra poplatek za individuální transfer na letiště autem - 1200 Rublů (cca 400, -Czk/ auto)
 • doplňkové ubytování v hotelu v Krasnojarsku před zahájením / po ukončení programu
 • doporučujeme přiletět do Krasnojarsku o den dříve a odpočinout si po dlouhé cestě
 • doplňkové služby, parní lázeň, projížďky na koních a šamanský rituál
 • alkoholické nápoje
 • spropitné
 • repelent proti komárům a klíšťatům
 • cestovní pojištění  (Allianz cena 1312, -Czk/osoba/zájezd, včetně storna)
 • poplatky za vyřízení víz do Ruska 1900, -Czk/osoba/zájezd
Ubytování během cesty

Hotel «Krasnojarsk»

Výhled na centrální náměstí a most přes řeku Jenisej (znázorněno na 10ti rublové bankovce), Wi-Fi připojení v celém hotelu, kavárna, bar, noční klub, restaurace, sauna, bazén, billiard, salon krásy, (solárium, masáže), obchod se suvenýry, směnárna, bankomaty, business centrum (počítač, fax), konferenční místnost pro 60 osob, trezory a skříňky, hodinovou službu praní prádla. 249 pokojů. Standardní pokoj se dvěma samostatnými postelemi, klimatizace, lednička, TV s plochou obrazovkou a vlastní koupelna, vysoušeč vlasů, župan, toaletní potřeby, wi-fi zdarma.

3 dny/2 noci

«Nová ves»  ( «Novaja derevnja» )

Architektonicko-národopisný komplex muzea v přírodě «Šušenskoje», nabízí jedinečnou příležitost vidět starobylou sibiřskou vesnici z konce XIX. století, původní ulice a domy, původní zvyky a tradice.
Doplňkové služby: sauna, koupelna, kulečník a salónek; kavárna, restaurace stylizovaná do minulého století; dětské hřiště, parkoviště.

2 dny/1noc

Jurtový komplex «Bij-Chem»

Nachází se na břehu Bij-Chem (Velkého Jeniseje) a skládá se z tradičních jurt, postavených mistry řemeslníky výhradně pro turisty. Každá jurta má jednu nebo dvě postele, koberce z vlny, elektrické zásuvky, skříň, noční stolky, umyvadlo, vytápění, zrcadlo, posezení u kamen. Na území tábora je možné pořádat školení, semináře, je zde také místo pro stany. Území je oplocené, na břehu řeky jsou jurty jídelní, jurty se sprchou, WC, ohniště. Komplex se nachází 22 kilometrů od Kyzylu.

3 dny/2 noci

Základna odpočinku «Sněžný leopard»

Základna «Sněžný leopard» se nachází 120 km od Abazu, na břehu horské řeky Stoktyš, 720 kilometrů od Krasnojarsku.
Základna nabízí svým hostům 10 budov z pravého cedru, horké cihlové pece. E konomické bydlení – 5 místností (nemají vybavení). Hlavní budova s jídelnou s 30 místy, kde se nachází salónek, bar a krb; radiostanice; sportovní hřiště (volejbal, fotbal, stolní tenis); sprchy, teplá a studená voda; osvětlení zajišťuje místní vodní elektrárna.

3 dny/2 noci

Jurtový komplex «Кjug»

«Kjug» znamená v místním jazyce «radost». «Ráj», který se nachází 6 km od obce Kazanovka, ve kterém je mimo jiné Khakaské národní museum. Kolem je nádherná příroda. Dole v údolí šumí řeka Askiz, na obou stranách údolí se tyčí hory. B udete-li tiše, uvidíte divoká zvířata – od srnců až po medvědy.

Komplex se skládá z 15 dřevěných osmibokých jurt. Každá jurta je určena pro dvě osoby. Komplex má bar, obchod se suvenýry, dětské hřiště. Na území tábora jsou sprchy, toalety, vytápění je zajištěno v případě chladných nocí. V každé jurtě jsou dvě lůžka, koberce z ovčí vlny, elektrické zásuvky, šatní skříň, noční stolky, umyvadlo, uprostřed krbové místo.

3 dny/2 noci
Program » Zkrácený program
Informace k zájezdu
Galerie
Recenze
Trasa na mapě
Objednat

Abychom mohli naše služby a uživatelský komfort lépe přizpůsobit Vašim potřebám, Viola travel s.r.o. ukládá na Vašem prohlížeči soubory cookies. Prosím, sdělte nám svůj souhlas s používáním cookies.